Lloj :[|jpg|gif|jpeg|png|] Bajt :[<2000KB]
Të gjithë Përgjigjet [ 1 ]
[Vizitor (58.214.*.*)]Përgjigjet [Kinez ]Kohë :2020-09-13
Rregullat e garës së hendbollit janë si më poshtë
Koha:
Koha e lojës me hendboll është e ndarë në pjesën e parë dhe pjesën e dytë, secila është 30 minuta; koha e ndërmjetme e pushimit është zakonisht 10 minuta. Secila skuadër ka një timeout gjatë pjesës së parë dhe të dytë (vetëm ekipi ka të drejtë të mbajë topin, dhe koha mund të merret, domethënë, për të regjistruar Stacioni paraqet një kartë aplikimi për time-out), dhe koha për time-out është 1 minutë. Nëse të dy palët arrijnë një barazim në fund të kohës normale të lojës dhe rregullat e konkurrencës kërkojnë që fituesi të përcaktohet, loja në periudhën finale do të luhet pas një pushimi 5-minutësh. Periudha përfundimtare përcaktohet nga loja. Përbëhet nga dy 5 minuta, me një pushim 1 minutësh (të dy palët shkëmbejnë vendet). Nëse barazimi është akoma pas periudhës së parë vendimmarrëse, periudha e dytë vendimtare do të luhet pas një pushimi 5-minutësh. Periudha e dytë vendimtare është akoma dy 5 minuta, 1 minutë pushim në mes.Nëse ka një barazim pas periudhës së dytë vendimtare, do të zgjidhet një gol për të hedhur një top 7-metërsh për të përcaktuar fituesin. Kjo do të thotë, 5 lojtarë nga të dy palët do të hedhin penalltinë nga ana tjetër; nëse është ende barazim, do të luhet Penalltia hidhet 1 me 1 derisa të përcaktohet fituesi...
ekipi:
Vetëm 15 lojtarë lejohen të regjistrohen për secilën skuadër në garën olimpike të hendbollit dhe 14 lojtarë janë regjistruar në fletën e rekordeve për secilën lojë. I gjithë personeli që hyn në stadium do t'i përmbahet parimit të zëvendësimit në zonën e tyre të zëvendësimit. Nëse kjo rregullore shkelet, lojtari shkelës do të jetë U dënua për të luajtur 2 minuta. Në lojë, ka 7 lojtarë në fushë, nga të cilët 6 janë në fushë, dhe duhet të ketë 1 portier në fushë nga fillimi në fund. Një lojtar që njihet si portier mund të bëhet një lojtar në fushë në çdo kohë. Në mënyrë të ngjashme, një lojtar në fushë Ju gjithashtu mund të veproni si një portier në çdo kohë. Ngjyra e veshjes së portierit duhet të jetë qartë e ndryshme nga ajo e lojtarëve në fushë, dhe numri i lojtarit mbetet i njëjtë. Jo më shumë se 7 lojtarë në fushë në çdo kohë gjatë lojës. 7 të tjerët janë zëvendësues dhe duhet të ulen në stol. Mbi tavolinë.Ekzistojnë gjithashtu zyrtarë të ekipit të ulur në stol, të tilla si drejtues ekipesh, trajnerë, mjekë ekipi, etj. Numri i përgjithshëm nuk duhet të kalojë 4. Zyrtarët e ekipit duhet të caktojnë 1 person si "udhëheqësin e ekipit", dhe vetëm zyrtari dhe mbajtësi i kohës / regjistruesi lejohen Lojtarët ose gjyqtarët kur është e nevojshme. Zyrtarët e ekipit nuk lejohen të hyjnë në fushë pa leje. Shkelja e këtij rregulli do të dënohet si jo-sportiv. Numri i lojtarëve të hendbollit specifikohet si 1-20. Rregullat nuk përcaktojnë atletët Cili numër duhet të përdoret, por sipas zakonit, portierët zakonisht përdorin numrin 1, 12 dhe 16...
Dënimet kryesore:
Rregullat e hendbollit përcaktojnë që vetëm portieri lejohet të hyjë në zonën e golit dhe lojtarët si sulmues ashtu edhe mbrojtës nuk lejohen të hyjnë në zonën e golit për të bërë fitime. Sidoqoftë, lojtari sulmues nuk mund të penalizohet nëse ai hyn në zonën e golit pasi topi të merret, ose lojtari mbrojtës hyn në zonën e golit pa përfitim.
Shkelja:
Rregullat e hendbollit përcaktojnë që lojtari ofensiv lejohet të bëjë 3 hapa me top, dhe 3 hapa mund të hidhen pas driblimit, dhe topi nuk mund të mbahet për më shumë se 3 sekonda. Nëse e shkelni atë, do të dënoheni me shkelje. Në një lojë hendbolli, të dy palët nuk kanë nevojë të kalojnë nëpër tabelën e rekordeve dhe lejen e gjyqtarit për zëvendësime, për sa kohë që ata ndjekin parimin e parë poshtë dhe më pas lart në zonën e zëvendësimit të tyre. Në rast të një shkelje, lojtari shkelës dënohet me 2 minuta lojë, dhe lojtarët e tjerë nuk mund të zëvendësohen brenda kohës së penalltisë, domethënë lojtari zvogëlohet në fushë.
faull:
Rregullat e hendbollit lejojnë mbrojtësit të përdorin krahët e hapur për të mbrojtur dhe lëvizur topin në dorën e kundërshtarit me duart e tyre, por nuk lejohet të goditet topi në dorë të kundërshtarit me një grusht. Lojtarët mbrojtës mund të përdorin trupat e tyre për të bllokuar lëvizjen e kundërshtarëve me ose pa top; ata mund të përdorin krahët e tyre të lakuar për të kontaktuar lojtarët ofensivë nga përpara. Sidoqoftë, nuk lejohet përdorimi i shtytjes, tërheqjes, përqafimit, përplasjes, goditjes, udhëtimit, etj., Dhe nuk lejohet hedhja e qëllimshme e topit mbi kundërshtarin.
Dënimi:
Karakteristika më e madhe e rregullave të garës së hendbollit për veprim të gabuar reflektohet kryesisht në parimin e përshkallëzimit. Për veprimet e ndërmarrjes së veprimeve të ndyra, shkalla e ndëshkimit duhet të rritet gradualisht. Sipas rregullave të garës së hendbollit, ekzistojnë katër lloje të ndëshkimeve për lojtarët që shkelin gabime: paralajmërim, penallti për 2 minuta, skualifikim dhe dëbim. Sipas situatës në kohën e faullit, kundërshtarit mund t'i jepet një goditje e lirë ose një top prej 7 metrash. Ndeshjet e hendbollit janë bashkërisht të ngarkuara me dy gjyqtarë me fuqi të barabarta. Gjyqtarët përdorin 18 gjeste standarde në gjykimin në vend